piše: Ana Marija Rožman

Datum mobilnosti: 18. 6. – 23. 6. 2023

V letošnjem šolskem letu smo na OŠ Šenčur sodelovali z osnovno šolo CEIP Odón de Buen iz Zuere v Španiji, in sicer smo na naši šoli gostili njihov obisk od 24. do 29. maja 2023. Učenci naše šole pa so se skupaj z učitelji odpravili na skupinsko mobilnost v Španijo od 18. do 23. junija 2023.

Na mobilnosti je sodelovalo 18 sedmošolcev in šest učiteljev. Vodja mobilnosti je bila Ana Marija Rožman, sodelujoči učitelji so bili Maruša Robida, Katja Golouh, Štefka Svetelj, Urša Tomažič in Boštjan Gradišar.

Mobilnost je zajemala program šestih dni, in sicer so delavnosti potekale na šoli gostiteljici in na prostem. Učni program je temeljil na naslednjih metodah:

• komunikacijski pristop,
  • sodelovalno učenje,
  • projektno učenje,
  • poizvedovalno učenje,
  • naravoslovna metoda.

Potovanje se je začelo v soboto, 17. junija 2023. Že ta dan smo se srečali z učenci šole gostiteljice, ki nas je povabila na dogodek na šoli, ki so ga organizirali starši učencev šole CEIP Odón de Buen ter je bil namenjen druženju in športnim dejavnostim ter zbiranju sredstev na šolski sklad.

Prvi dan programa mobilnosti, v nedeljo, 18. junija, smo preživeli skupaj z učenci šole gostiteljice in njihovimi učitelji. Dan smo preživeli ob športnih aktivnostih na bazenu v kraju Zuera. Učenci so imeli ves dan priložnost, da so komunicirali v angleščini v različnih situacijah ter krepili socialne veščine ter motorične spretnosti z različnimi športnimi dejavnostmi.

Drugi dan, 19. junija, smo obiskali šolo gostiteljico. Prvi del programa je bil namenjen spoznavnim aktivnostim, kjer so učenci naše šole skozi različne socialne in športne igre spoznavali učence šole CEIP Odón de Buen. Nato pa smo se razdelili v manjše skupine in se skupaj z učitelji in učenci šole gostiteljice odpravili na voden ogled mesta Zuera. Ogled so vodili učenci, ki so nas popeljali po mestu in nam pokazali pomembne družbene in kulturne spomenike mesta. Učenci so spoznavali družbo, kulturo in zgodovino Zuere in tudi pokrajine Aragonija, kjer mesto leži. Spoznali smo pomembnega naravoslovca Odóna de Buena, po katerem je dobila ime šola Zueri, pomembne stavbe v mestu, kot so gledališče, knjižnica, občina, ter izvedeli nekaj zanimivosti o zgodovini mesta. Popoldne smo spoznavali kulturno dediščino in tradicijo, saj nam je lokalna plesna skupina predstavila tradicionalne španske plese in narodno nošo.

Tretji dan, 20. junija, je bil prav tako namenjen spoznavanju španske kulture in zgodovine, učenci so poznavali kulturno dediščino glavnega mesta pokrajine Aragonija, to je mesto Zaragoza. Na vodenem ogledu po mestu smo spoznali njeno zgodovino, od rimskih časov dalje, ogledali smo si muzej rimskih izkopanin, rimski amfiteater ter mogočno gotsko katedralo Odrešenika. Na znamenitem trgu Plaza Del Torico pa smo poskusili tudi tipično špansko jed, paello.

Četrti dan, 21. junija, smo preživeli v šoli, kjer so nam učenci najprej predstavili šolske prostore in način dela na njihovi šoli. Obiskali smo tudi vrtec, kamor so vključeni otroci do šestega leta starosti, ko začnejo obiskovali osnovno šolo, ki ima v Španiji šest razredov. Po ogledu smo se razdelili v pet skupin in se pridružili učencem na različnih delavnicah. Učenci so z metodo sodelovalnega učenja reševali različne probleme, spoznavali nove učne pristope ter krepili komunikacijske spretnosti v tujem jeziku. Popoldne smo se družili z lokalnima umetnikoma, ki sta izvedla delavnico oblikovanja likovnih izdelkov iz tipičnega kamna za to pokrajino, ki se imenuje alabaster. Učenci so se družili s španskimi otroki in skupaj izdelovali okrasne predmete iz alabastra.

Peti dan, 22. junij, je bil namenjen spoznavanju kulture in zgodovine enega najlepših španskih mest Alquézarja, pod katerim se razprostira čudovita soteska reke Vero. Prvi del dneva je bil namenjen spoznavanju zgodovine, kulture in tradicije mesta, drugi del pa soteskanju po kanjonu reke Vero.

Šesti dan, 23. junija, smo še zadnjič obiskali našo šolo gostiteljico. Ta dan je bil za učence španske šole zadnji dan pouka, zato je potekala zaključna prireditev, na kateri so se predstavili vsi učenci šole, učenci šestega razreda pa so dobili priznanja in pohvale ter se poslovili od osnovnošolskih klopi. Na prireditvi so sodelovali tudi naši učenci, ki so se predstavili s tradicionalnih slovenskim plesom, polko. Po prireditvi je sledilo druženje in izmenjevanje izkušenj, vtisov in spominov ter telefonskih številk, kajti med našimi učenci in učenci iz Zuere so se spletle tesne prijateljske vezi, ki jih bodo ohranjali.

Naše potovanje se je končalo v soboto, 24. junija, ko so nas v počitniškem domu, kjer smo bili nastanjeni, še zadnjič obiskali učenci španske šole. Učencem so za spomin podarili zapestnice prijateljstva, ki nas bodo spominjale na nepozabno izkušnjo in prelepe trenutke ter priložnosti za spoznavanje španske družbe in kulture ter nova prijateljstva, ki bodo ostala.

Ana Marija Rožman, vodja skupinske mobilnosti