Na OŠ Šenčur smo s posebno pozornostjo obeležili praznik vseh deklet in žensk. Ob tem prazniku je ekipa šolskega radia pripravila posebno oddajo, v kateri smo veliko izvedeli tudi o zgodovini praznovanja. Med drugim tudi to, da se je boj za enakopravnost žensk z moškimi začel v Ameriki, kjer so 23. februarja 1909 Američanke prvič opozorile na krivice in začele boj za volilno pravico žensk. Leto kasneje je političarka in borka za pravice žensk Klara Zetkin predlagala, da bi dan žensk praznovali tudi v Evropi. Dan praznovanja takrat še ni bil določen, zato se je včasih praznoval maja, včasih marca. Prvič so mednarodni praznik praznovali leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Mednarodni dan žena se na 8. marca praznuje od leta 1917.

Osmi marec so izbrali zato, ker so v New Yorku na ta dan leta 1857 stavkale ženske, zaposlene v tekstilni industriji. Zelo pomembno je bilo, da bi ženske za enako delo dobile enako plačilo kot moški in da bi dobile volilno pravico. Ženske so volilno pravico v ZDA dobile leta 1920, v Švici na primer pa šele leta 1971. Danes ženske volilne pravice še vedno nimajo v Savdski Arabiji in Vatikanu.

Tudi v Sloveniji so potekali boji za enakopravnost žensk. Že leta 1897 je začel izhajati ženski časnik Slovenka, medtem ko je bilo prvo žensko društvo ustanovljeno leto kasneje. Pomembna je letnica 1906, ko je na graški univerzi doktorirala prva Slovenka Marija Urbas, in sicer iz filozofije. Ženske so dokončno dobile volilno pravico in enakopravnost moškim leta 1945, ko je bila uzakonjena splošna volilna pravica.

Ob osmem marcu smo vse učiteljice na naši šoli presenetili z drobno pozornostjo, ki so jo izdelali učenci sami. V avli šole smo pripravili razstavo o pomembnih ženskah v slovenski kulturi in literaturi. Pripravili smo nagradno igro, v kateri smo spraševali, kdo je bila pomembna slovenska pisateljica in popotnica, ki je živela kot prava »robinzonka«.

Slovensko zgodovino so zapisovale tudi izjemne ženske, ki so vsaka na svojem področju pogumno utirale nove poti in sooblikovale našo skupnost. Mnogim generacijam žensk so ravno te izjemne posameznice omogočile, da v življenju počno, kar je bilo pred tem dovoljeno le moškim.

Čeprav so danes ženske veliko bolj enakopravne z moškimi, povsod po svetu še ni tako. A ženske same ne morejo spremeniti sveta. Najpomembnejše je sodelovanje med obema spoloma. In to velja na vseh področjih v življenju, saj smo le skupaj lahko močnejši in lahko premagamo vse izzive. Pomembno je sodelovati in se spoštovati. Kajti prav vsak človek je enkraten in poseben.

 

Ana Marija Rožman