Na Osnovni šoli Šenčur že šesto leto zapored sodelujemo v Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov. Letos smo akcijo poimenovali Želiš kul stil – Recikliraj star tekstil!

ETZO smo na OŠ Šenčur obeležili med 21. in 25. novembrom. Z različnimi dejavnostmi smo ozaveščali o škodljivem vplivu tekstilne industrije na okolje ter spodbujali k zmanjševanju količine tekstilnih odpadkov ter ponovni uporabi odpadnega tekstila. Dejavnosti smo povezali tudi s projektom Erasmus+ Moj svet – moja odgovornost, ki na naši šoli poteka že drugo leto.

Zbirali smo oblačila, ki jih učenci več ne nosijo, a so še vedno uporabna. Ob pomoči učiteljic Maruše Robida in Ane Marije Rožman smo pripravili trgovino z oblačili »iz druge roke«, kjer so si mlajši učenci izbrali kar nekaj oblačil, ki so jih prinesli starejši vrstniki. Učenci, ki sodelujejo pri šolskem radiu, pa so pripravili radijski oddaji o pomenu recikliranja odpadnega tekstila. Tudi na razredni stopnji je učiteljica Monika Čufer v času podaljšanega bivanja pripravila »izmenjevalnico« oblačil. Zelo veliko učencev se je odzvalo povabilu na šiviljsko delavnico, kjer so iz starih majic izdelovali vrečke in manjše vzglavnike, iz jeansa pa so nastale večnamenske košarice. Učiteljici Štefka Svetelj in Manja Primožič ter vzgojiteljica Jana Kogovšek so učence naučile prvih korakov v svet šivanja s šivalnimi stroji. Nastali so prekrasni izdelki! Tudi na podružničnih šolah so učenci stara oblačila predelali v uporabne izdelke, ki smo jih objavili tudi na šolskem profilu na omrežju Twiter.

Želimo si, da bi naši mladi eko nadobudneži aktivno sodelovali pri recikliranju odpadnega tekstila tudi v prihodnje.

Tanja Bogataj, prof. razrednega pouka