piše: Katarina Klajn

Datum mobilnosti: 11. 4. – 16. 4. 2022

Na OŠ Šenčur smo gostili štiri učitelje z Irske, ki mladim po vsem svetu predstavljajo galski nogomet in irsko kulturo.

Gostujoči učitelji Eoin Vaughan, Barry Corbett, Kevin Brennan in Daryl Eade trenutno poučujejo na osnovni šoli Holy Family Senior School Ennis v mestu County Clare, so izkušeni športniki in pedagogi. V preteklosti so projektno sodelovali z Oddelkom za šport na Trinity College of Dublin in Galsko atletsko zvezo (GAA Gaelic Athletic Association). Med glavnimi področji njihovega dela je raziskovanje pomena športa v izobraževanju ter vpliva športa na zbliževanje ljudi vseh narodov, kultur in socialnih slojev. Aktivno se udejstvujejo na področju promocije galskega nogometa. Organizirajo letni Galski nogometni turnir za mednarodne študente. Trenutno delujejo v mladinski sekciji GAA, ki šteje 400 članov od 6. do 18. leta starosti. Ukvarjajo se z irskimi športi hurling, camogie, galski nogomet in irski rokomet.

Leta 2012 so ustanovili društvo GoGaelic, v okviru katerega so v zadnjih desetih letih predstavili gelski nogomet več kot 40 000 turistom. Med drugim so obiskali tudi Brazilijo, Argentino, Mehiko in Kolumbijo.

Stik z učiteljem Eoinom Vaughanom je vzpostavila učiteljica razrednega pouka in angleščine Tadeja Tomlje v obdobju šolanja na daljavo, ko je s svojimi učenci iz petega razreda izpeljala enotedenski projekt spoznavanja Slovenije in Irske, pri čemer so učenci seveda potovali zgolj virtualno. Projekt so kot odličnega prepoznali pri Nacionalni agenciji programa Erasmus + in mu podelili prvo nagrado na natečaju Internacionalizacija doma. Zmaga na omenjenem natečaju je vzbudila pozornost Veleposlaništva Irske v Ljubljani, ki je izrazilo željo po nadaljnjem sodelovanju. Prvo priložnost za obisk je ponudil sedemletni projekt Erasmus +, ki v novem programu akreditiranim šolam omogoča izmenjavo tujih strokovnjakov. Tako smo irske kolege povabili na delovni obisk.

Gostovanje irskih športnih strokovnjakov na naši šoli je bilo zelo aktivno in poučno. Za učence so pripravili delavnice galskega nogometa ter izčrpno predavanje o Irski. V delavnice so se v petih dneh vključili vsi učenci matične šole in vseh treh podružnic. Učitelji z Irske so obisk izkoristili tudi za spoznavanje naše šole, ki so jim jo razkazali in predstavili naši devetošolci, popoldneva pa za izlete po Sloveniji. Zaposlenim so na irsko-slovenskem večeru predstavili irski šolski sistem. Zelo zanimivega medkulturnega dogodka sta se udeležila tudi župan Občine Šenčur Ciril Kozjek in namestnik veleposlanika Irske Tomás Ó hÁbhartaigh. Pripravili smo nepozaben dogodek, obarvan s slovenskimi in irskimi kulinaričnimi dobrotami in obljubo o nadaljnjem sodelovanju.

Video o njihovem obisku: