V okviru projekta Erasmus+ smo na naši šoli v tednu od 6. do 10. maja gostili učence iz osnovne šole Colegio Público Cristo de la Salud iz kraja Nívar blizu Granade v Španiji. Našo šolo je obiskalo sedem učencev šestega razreda skupaj z dvema učiteljicama. Ves teden so se družili in učili skupaj s šestošolci naše šole, obiskali so več slovenskih mest in pokrajin, spoznavali slovensko kulturo, naravo, zgodovino, predvsem pa se družili in sklepali nova prijateljstva z učenci naše šole.

V ponedeljek, 6. 5., je bil za naše goste prvi dan na naši šoli. Učenci šestega razreda so zanje pripravili prestavitev Slovenije, učenci iz Španije pa so nam predstavili svojo državo, domači kraj in šolo. Sledil je kviz, v katerem so učenci v mešanih skupinah preverili svoje poznavanje značilnosti obeh držav. Po kosilu smo se odpravili v Kranj, kjer so učenci šestega razreda naše goste popeljali po Kranju in jim pokazali najpomembnejše znamenitosti v mestu. Ogledali smo si kranjsko gimnazijo, Staro pošto, Glavni trg, Cerkev svetega Kancijana, Pungert, Prešernovo gledališče, kanjon Kokre, Majdičev log in Prešernov gaj. Za zaključek pa smo si privoščili še kepico sladoleda v slaščičarni ter podoživeli vtise prvega dne. Pri predstavitvi Slovenije in ogledu Kranja so sodelovali Jaka, Marko, Gregor, Jerca, Lana, Sara, Martin in Kiry iz 6. a; Ela iz 6. b; Ana, Ella, Petra iz 6. c ter Lana, Val in Maks iz 6. d.

Naslednji dan, 7. 5., je program potekal v šoli. Šestošolci so naše goste sprejeli ter jim razkazali šolske prostore in okolico, nato pa so se jim španski učenci pridružili pri pouku glasbene umetnosti, angleščine, slovenščine in španščine.

V sredo, 8. 5., smo organizirali celodnevno ekskurzijo na Celjsko. Ogledali smo si jamo Pekel, v Celju pa Celjski grad in Tehnopark. Učenci so bili navdušeni nad naravnimi lepotami ter zgodovino mesta Celje, uživali so v nepozabnih doživetjih in dejavnostih v tehnološkem parku.

Tudi v četrtek, 9. 5., so se španski učenci pridružili šestošolcem pri delavnicah in pouku v šoli. Na kuharski delavnici so spoznavali posebnosti slovenske kulinarike in se naučili pripraviti zelenjavno enolončnico, skuhati kranjsko klobaso ter pripraviti sladke cmoke s slivami. Španski učenci pa so nas naučili, kako se pripravi prava tradicionalna španska jed – krompirjeva tortilja (tortilla de patatas). Na degustacijo smo povabili vse učence, ki so uživali v špansko-slovenskih okusih in druženju ob odlični hrani. Po okrepčilu sta sledili ura likovne umetnosti in športa. Po pouku smo se zbrali na vrtu za šolo, kjer smo ob šolskem čebelnjaku posadili drevo prijateljstva, ki ga bo krasil napis v čast naši prijateljski šoli iz Španije.

Zadnji dan, 10. 5., smo preživeli na Bohinjskem, kjer smo uživali v prečudoviti naravi in sončen dan preživeli športno ob spoznavanju lepot Bohinjskega jezera in korit reke Mostnice. Z ladjico smo se iz Ribčevega Laza odpeljali po jezeru do Ukanca, sledil je sprehod ob severni obali Bohinjskega jezera do Stare Fužine ter sprehod skozi korita Mostnice. Dan smo zaključili s kosilom v Radovljici ter sprehodom po mestu.

Teden je hitro minil, kot vedno, kadar se učimo skozi raznolike dejavnosti tako v učilnici kot zunaj nje, skozi igro, šport in druženje. Pri organizaciji nepozabnega tedna, ki ga bomo podoživljali še kar nekaj časa, so sodelovali učitelji Maruša Robida, Boštjan Gradišar in Ana Marija Rožman. Na ekskurzijah, delavnicah in učnih urah pa so pomagali učitelji Ingrid Škofic, Nataša Furjan Cirej, Andreja Režek, Dane Selan, Barbara Stegnar, Manca Herlec, Petra Tomič Lesar in Štefka Svetelj.

Verjamemo, da si bomo prav vsi skupaj preživeti teden ohranili v lepem spominu ter ohranjali prijateljstvo s španskimi vrstniki.

 

Ana Marija Rožman